مکانیکال سیل ها و آب بندهای مکانیکی

مکانیکال سیل

شرکت صبا کمپرسور آراد در زمینه ساخت و نصب تجهیزات ماشین های دوار در صنایع نقت،گاز و پتروشیمی اقدام به تولید،تعمیر و سرویس انواع مکانیکال سیل(Mechanical Seal) و ارائه راهکار مناسب جهت رفع عیب نموده است.با توجه به بالا بودن حساسیت در کارکرد سیستم های آببندی تجهیزات دوار این شرکت اقدام به فعالیت در این زمینه با هدف تامین نیاز صنایع داخلی،بومی سازی دانش فنی و دستیابی به جایگاه مناسب جهت کسب سهم بیشتر و موثرتر در این عرصه مطابق با استانداردهای روز جهانی نموده و میکوشد تا رابطه استوار و بلند مدت بر پایه صداقت با مشتریان را برقرار کند.

Mechanical Seal

مکانیکال سیل ها یا آب بندهای مکانیکی یکی از اجزاء مهم پمپ های سانتریفیوژ به خصوص در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی محسوب میشوند که برای جلوگیری از نشت سیال پمپ شونده از درون محفظه پمپ به بیرون از سیستم جلوگیری میکند.مکانیکال سیل از دو قسمت ثابت (Stationary) و متحرک(Rotary) تشکیل میشود که قسمت ثابت آن روی بدنه و قسمت متحرک آن روی محور گردش پمپ (شافت) قرار میگیرد.فشار محصول پمپ شونده و نیروی موئینگی لایه نازکی از مایع را بر روی سیل قرار میدهد که منجر به روانکاری سطوح میگردد.کارکرد سیل تحت شرایط خشک منجر به صدمه دیدن سطوح آن میگردد.اجزاء اصلی مکانیکال سیل عبارتند از: فنر،Stationary Face،Rotating Face،Drive Collar،O-Ring.علارغم تنوع مکانیکال سیل ها اصول کاری آنها یکسان است. Rotating Face روی شافت نصب میشود و با آن می چرخد. Stationary Face ثابت است و به پوسته متصل می باشد.این دو سطح کاملا صیقلی بوده و به موازات هم و عمود بر شفت نصب میشوند.

اصول کلی کارکرد مکانیکال سیل

پمپ های دوار که جابجایی مایعات را بر عهده دارند، معمولاً در قسمت خروجی مایع با فشاری بیشتر از فشار اتمسفر و در محل ورودی مایع به پمپ، با فشاری کمتر از فشار اتمسفر کار می کنند. در هر دو حالت، برای کنترل نشتی مایع از محل ورودی شافت به محفظه پمپ، لازم است که وسیله ای این عمل را به انجام رساند ؛ سیل های مکانیکی، این وظیفه را برعهده دارند.

انواع مکانیکال سیل

سیل های مکانیکی متناسب با نوع پمپ و طراحی آنها انواع مختلفی دارند از جمله:

 مکانیکال سیل نوع نامتعادل با فنر مخروطي، نوع نامتعادل با فنر سينوسي، مکانیکال سیل نوع متعادل تک فنر، نوع متعادل با فنر سينوسي، مکانیکال سیل نوع نامتعادل، مکانیکال سیل نوع متعادل، مکانیکال سیل نوع جوشي، Elastomer bellows seals ، Teflon bellows seals ، Multiple spring ، Metal Bellows Gas-Lubricated Dual Cartridge Seal